Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych, należący do Szkolnej Trupy Teatralnej „Ale super!” wraz z opiekunem ks. Kamilem Dziurdziem spędzili 2 dni w Warszawie, poznając jej teatralne i historyczne oblicza.
W niedzielę 17 marca, po zakwaterowaniu w pokojach gościnnych klasztoru franciszkanów przy Barbakanie, grupa udała się do Teatru „Garnizon Sztuki”. Miał tam miejsce spektakl teatralny pt. „Nic się nie stało”, opowiadający o kolejach życia polskich legend piłki nożnej oraz wpływie „sportu narodowego” na mentalność kibiców. Po spektaklu, dzięki życzliwości i otwartości aktora Macieja Zakościelnego, młodzież mogła poznać kulisy teatru i otrzymać wskazówki do pracy nad rolami. Udało się spotkać i poznać również pozostałych aktorów spektaklu, m.in. Piotra Głowackiego.
Wieczór upłynął na zwiedzaniu historycznych miejsc stolicy, związanych zwłaszcza z czasem Powstania Warszawskiego.
W poniedziałek rano trupa udała się do Śródmieścia, poznając Warszawę z innej perspektywy – z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki. Następnie, odwiedzono Stary Żoliborz i kościół św. Stanisława Kostki. To tam ostatnie lata życia spędził błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko – wielki patriota i obrońca uciskanych przez komunistów rodaków, który zginął śmiercią męczeńską. Młodzież bliżej poznała jego historię życia wpisaną w trudne powojenne dzieje Ojczyzny. Pomogło w tym Muzeum jemu poświęcone, po czym oddano mu cześć w świątyni i przy grobie.
Podczas wędrówki śladami teatru i historii nie mogło zabraknąć Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie z pomocą przewodnika – pasjonata ukazane zostało bohaterstwo naszych przodków. Młodzież odwiedziła także „Fabrykę Norblina”, gdzie mogła skosztować „streetfoodów” z różnych zakątków świata.
Wisienką na torcie było niewątpliwie spotkanie z aktorką Anną Dereszowską w Teatrze „Capitol”, która życząc wielu sukcesów na teatralnych ścieżkach zaprosiła uczniów na spektakl ze swoim udziałem w warszawskim „Teatrze 6 Piętro”.
Szkolna Trupa Teatralna „Ale super!” istnieje w Zespole Szkół Technicznych od listopada 2023 roku i skupia 30 uczniów. Spotkania teatralne odbywają się pod kierunkiem ks. Kamila w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 15.00 do 17.00. Na swoim koncie trupa ma już autorski spektakl „Betlejem w Salonie”, wystawiony w Zespole Szkół Technicznych i na deskach Janowskiego Ośrodka Kultury. Obecnie, trwają próby przed kolejnym spektaklem „Historyją o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim” autorstwa Mikołaja z Wilkowiecka. To misterium z XVI wieku wystawiane było w wielu polskich teatrach, m.in. Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Słowackiego w Krakowie czy Teatrze Osterwy w Lublinie. Teraz czas na Janów Lubelski – premiera 18 kwietnia o godz. 18.00 w Janowskim Ośrodku Kultury.
Młodzież składa podziękowania Radzie Rodziców z ZST za dofinansowanie wyjazdu do Warszawy.
Na tytułowym zdjęciu: społeczność szkolna ZST z aktorami – Maciejem Zakościelnym i Piotrem Głowackim