Sylwia Kołtyś i Mariola Wiechnik – uczennice ZST kształcące się w zawodzie technik ekonomista oraz Kamila Surowska – nauczycielka przedmiotów ekonomicznych uczestniczyły w XXXII Forum Ekonomicznym w Karpaczu –  największej i najważniejszej konferencji  w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w 18 Forum Ekonomicznym Młodych Liderów.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu było: „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”. Podczas XXXII Forum Ekonomicznego delegacja Zespołu Szkół Technicznych mogła uczestniczyć w licznych dyskusjach na temat świata nauki, biznesu, gospodarki i polityki – kluczowych kwestii dla Europy Środkowo-Wschodniej. Głównymi tematami wydarzenia były: bezpieczeństwo regionu, odbudowa Ukrainy, geopolityka, inflacja, walka z dezinformacją, a także sztuczna inteligencja. Łącznie odbyło się 470 paneli dyskusyjnych i wydarzeń towarzyszących. Podczas forum przyznano również nagrodę dla „Człowieka Roku 2023”. Uhonorowany nią został ambasador USA – Marek Brzeziński.

W dniach 5-7 września 2023 roku w konferencji w Karpaczu  brało udział ponad 5000 przedstawicieli biznesu, prezydentów, premierów i ministrów z Polski i zagranicy, jak również liczne grono dziennikarzy. Był to bardzo intensywny czas, wypełniony licznymi spotkaniami i merytorycznymi rozmowami. Przedstawicielki ZST uczestniczyły w następujących panelach dyskusyjnych: „Scenariusze dla bezpiecznego świata”, „Wyzwania gospodarcze w dobie kryzysów. Gospodarka w trzeciej dekadzie XXI w.”, „Pieniądz Cyfrowy Banku Centralnego – postęp, czy zagrożenie” czy „Antidotum na nieuchronne problemy jutra”. Udział w Forum Ekonomicznym pozwolił młodzieży pogłębić wiedzę z zakresu aktualnych problemów współczesnego świata, poszerzył perspektywy, stał się również inspiracją do działania w środowisku lokalnym.

 

Ponadto w ramach 18 Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, które odbywało się  w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze  młodzież brała udział w warsztatach tematycznych:” Profesjonalne podejście do fotografii portretowej” – prowadzonych przez fotografa Aleksandra Wolaka oraz  „Jak skutecznie oszczędzać na przyszłość” – prowadzonych przez Alinę Prochasek – Prezes Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych. Organizatorem wyjazdu dla młodzieży był Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw z siedzibą w Lublinie.

 

Kamila Surowska- nauczyciel przedmiotów ekonomicznych