W Zespole Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim odbyła się wyjątkowa konferencja edukacyjno – profilaktyczna pod hasłem „Słowa mają moc„. Wydarzenie zgromadziło dyrekcję szkoły, uczniów, nauczycieli i pedagogów, którzy wspólnie eksplorowali znaczenie słów w różnych aspektach życia.
Konferencja była podsumowaniem zainicjowanej przez uczniów kampanii przeciwko hejtowi i miała na celu zwrócenie uwagi młodzieży na świadome oraz odpowiedzialne posługiwanie się językiem w relacjach międzyludzkich. Podczas spotkania poruszone zostały ważne tematy, mające na celu uświadomienie, że to, co mówimy ma ogromy wpływ na innych.
Prelekcje specjalistów szkolnych: pedagoga Pani Agaty Wójtowicz, psychologa Pani Katarzyny Kawęckiej oraz pedagoga specjalnego Pani Anny Majdanik poświęcone były znaczeniu słów w sensie dosłownym, ale także emocjonalnym i psychologicznym. W swoich wystąpieniach podkreślali, jak ogromną siłę- pozytywną lub niszczącą – mogą mieć wypowiadane przez nas słowa. Głośno wybrzmiały także konsekwencje prawne wypowiadanych czy napisanych słów, które mogą ranić i zadawać ból. Pani dyrektor Iwona Pająk odczytała list uczennicy, który przedstawiał negatywne odczucia i emocje, jakie jej towarzyszyły słuchając pochopnie wypowiadanych sądów i opinii na swój temat.
Pani v-ce dyrektor Monika Majkowska-Nizioł w swoim wystąpieniu podkreśliła biologiczne konsekwencje stresu i krytyki na organizm szczególnie młodego człowieka. Konferencja „Słowa mają moc” w ZST w Janowie Lubelskim była nie tylko inspirującym wydarzeniem edukacyjnym, ale przede wszystkim lekcją empatii, uważności i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Uczestnicy wyszli z niej z przekonaniem, że język kształtuje rzeczywistość- a każde słowo ma znaczenie.
Pamiętajmy, że słowa, które wypowiadamy, mogą zostawić trwały ślad- warto, by był to ślad wsparcia, a nie bólu.
Organizatorzy








