Święto Niepodległości

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu, gdyż szkoła włączyła się w IV edycję  akcji Ministra Edukacji Narodowej ?Szkoła do hymnu?. Następnie uczniowie prowadzący akademię – Julia Igras  i Szymon Kaczmarski przypomnieli najważniejsze wydarzenia historyczne, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Polskę.Montaż słowno-muzyczny rozpoczęła inscenizacja  przedstawiająca rozbiory Polski, w której  Izabela Ciupak odegrała rolę carycy Katarzyny II, Karolina Frania- cesarzowej Austrii,  a  Karol Gorzelewski – władcy Prus.

Uczniowie zaprezentowali też scenkę, w której żołnierz – Daniel Wereski żegna się z dziewczyną- Barbarą Wołoszyn. Podniosłą atmosferę akademii podkreślały wiersze pt.: ?Ojczyzna?, ?Litwo” i ?List do córki? wygłoszone przez Karolinę Czajkę, Kamila Kapronia, Katarzynę Krzysztoń  oraz  Marcina Zunia. Nie zabrakło też wątku żołnierskiego, który przedstawili uczniowie: Maciej Widz, Nikodem Ruszecki i Kacper Łukasiewicz, zaś postać Marszałka Józefa Piłsudskiego wygłaszającego przemowę do żołnierzy wiernie odegrał Krzysztof Krawczyk. Pomiędzy wierszami oraz scenkami wybrzmiały piosenki takie jak: ?Biały krzyż ” w wykonaniu Julii Igras, Eweliny Łazur oraz Natalii Mędrek, ?Taki kraj” zaśpiewany przez Milenę Suchorę oraz ?Na skrzydłach roztańczonych marzeń? w wykonaniu Karoliny Frani. Gośćmi szczególnymi, którzy uświetnili uroczystość prezentując utwór ?My, Pierwsza Brygada? byli muzycy z Olek Orkiestry. Zwieńczeniem akademii był wspólny śpiew wszystkich występujących uczniów pieśni ?Niepodległa, niepokorna?.

Akademia była niezwykłą lekcją historii, którą wszyscy obserwowali z wielkim zainteresowaniem. Na zakończenie głos zabrała Dyrektor Szkoły Pani Iwona Pająk, która podziękowała wspaniałej młodzieży oraz nauczycielom Pani Cecylii Suchorze, Magdalenie Suchorze, Katarzynie Kozioł , Monice Majkowskiej-Nizioł oraz Panu Romanowi Morelowskiemu  za tak pięknie przygotowany montaż słowno-muzyczny.

Na podziękowania zasługują również uczniowie Mikołaj Tchórz, Piotr Maksim i Mateusz Grab będący odpowiedzialni za oprawę techniczną oraz zdjęcia. Mamy nadzieję, że przygotowana akademia przyczyniła się do tego, że każdy z jej uczestników  świadomie i godnie uczcił Narodowe Święto Niepodległości.

Monika Majkowska-Nizioł